UV Absorber nedir?

UV Absorber yüzeyleri korumak için kaplamalarda kullanılan güneşin zararlı etkilerini azaltırlar. Bu ürünlerin yüzeylere eklenmesi Ultraviyole ışınlara dayanımı arttırır ve yüzeyin renk parlaklığını koruyarak polimerin ve bu bağlamda son ürünlerin ömürlerini uzatırlar. UV Absorberları engelleyiciler ile karıştırmamak gerekir. Ayrıca ışığı engellemek yerine korudukları yüzeydeki polimerleri muhafaza edebilmek için kendilerini adeta feda ederler.

Bu yüzden yüzeye güneşten gelen UV ışınları ile mücadele etmek  için kullanılırlar. Çünkü bu katkı maddelerinin UV ışınlarını çekme eğilimleri vardır. UV ışınlarının kaplamaların alt tabakasına ulaşmasını önlerler. Bu noktada UV Absorberlar güneş ışığının polimere ulaşmasına izin vermeyerek onun yerine UV ışınlarını emerek kaplamayı korurlar.

UV ışınlarının yaydığı enerji yok olmadığı için UV Absorberların emdiği ışınlar bir yere gitmelidirler. Bu yüzden UV Absorberlar, UV ışınlarından gelen enerjiyi ısıya dönüştürler ve emilen ısıyı yayarak iletirler. Bu şekilde UV Absorberlar UV ışınlarını korudukları malzemeye zarar vermeden güvenli bir şekilde serbest bırakırlar.

İhtiyaç duyulan ürünün miktarı, UV absorberın konsantrasyonuna ve yüzeyin kalınlığına bağlıdır. UV Absorber konsantrasyonu ve yüzey kalınlığı arasındaki ilişki doğrusal değildir. Kullanılması gerekilen miktarlardan daha fazla miktarlar malzemenin etkinliği azaltır. Daha kalın malzemelerin öngörülenden daha yüksek konsantrasyonlara ihtiyacı olabilir. Formülatörlerin fotodegrasyonu önlemesi gereken konsantrasyonu bulmak için kapsamlı testler yapması gerekir.

Bu testler doğru UV Absorberı bulmak için önemlidir. Tüm ürünler UV dalga boyu spektrumunun tamamını absorbe etmez. Bu ürünler seffaf değildirler. Bunun sebebi de genellikle ışığı değil UV ışınlarını emdiği içindir. 400nm dalga boyunda UV Absorlerlar mavi ışık dalgalarını engeller. Bunun nedeni alttaki malzemenin sarı görünmesine neden olmamaktır.

Aşınma çok yavaş gerçekleşse de diğer UV koruma biçimleri kendilerini yenilerken UV absorberlar zamanla yıpranacaktır. Malzemede UV hasarı ile ilgili sorunları önlemek için kaplamanın UV Absorberlar ile yeniden uygulanması periyodik olarak yapılmalı veya başka bir koruma yolu aranmalıdır. Alternatif olarak tek kullanımlık  veya sadece düzenli olarak güneşe maruz kalan ürünler gibi kısa vadeli çözümler için UV Absorberlar kullanılabilinir.

UV Absorber ne için kullanılır?

Ultraviyole ışınlar polimerik malzemelerin kimyasal bağ yapılarına zarar verdiği için formüllere UV Absorber eklenir. Güneş’in ultraviyole ışığına uzun süre maruz kalan herhangi bir yüzey ciddi zararlar alır. UV Absorber malzemeler uzun süre boyunca UV ışınlarına maruz kaldığında bile iyi performans gösterebilecek ürünler üretmek için kritik öneme sahiptirler. Bu katkı maddelerinin kullanılması güneş altında durması ve aynı zamanda bütünlüğünü de koruması gereken ürünler için birçok fayda sağlarlar.

Bu UV Absorberlar yüksek enerjili UV ışınlarını emerek polimere daha az zararlı olan düşük enerji seviyesinde serbest bırakılarak çalışırlar. UV ışınlarının yıkıcı etkisiyle mücadele etmek için uzun süreli dış mekan uygulamalarının ilk günlerinde ya bozulmaya karşı içsel dirençleri olan polimerler ya da UV ışınını tercihen absorbe etmek veya yansıtmak için kullanılan karbon siyahı veya titanyum dioksit gibi yardımcı katkı malzemeleri şeçilmelidir.

UV Absorber Çeşitleri Nelerdir?

  • Benzotriazoller
  • Benzofenonlar
  • Hidroksibenzoatlar
TOP